Isı Pompaları
TOPRAK, HAVA, SU KAYNAKLI
Soğutma Tesisatları
CHİLLER , FAN COİL SİSTEMLERİ
Isıtma Tesisatları
Kazan, Yerden Isıtma, Radyatör
Doğalgaz
KONUTSAL , ENDUSTRİYEL

 

İlk Kaynaktan Son Kullanıcıya Enerji Dönüşümü
Ülkemizde en yaygın kullanılan enerji kaynağı doğalgazdır. Doğalgazdan ısı enerji elde etme üç değişik yöntemle yapılabilir:
Birinci yöntemde doğalgaz, geleneksel olarak kullanılan kazan/kombi gibi bir cihazda yakılarak ısı enerjisi dönüştürülür.
İkinci yöntemde doğalgaz → elektrik → ısı enerjisi şeklinde olur. Bu dönüşümde doğalgaz santrali veya jeneratörü vasıtasıyla doğalgaz, elektrik enerjisine dönüştürülür. Daha sonra bu elektrik enerjisi ısı pompaları (vrv, klima vb.) vasıtasıyla ısı enerjisine dönüştürülür.
Üçüncü yöntemde ise gaz yakıtlı ısı pompalarında (gas engine-driven heat pumps) doğalgaz doğrudan ısı pompasına verilip ısı pompası çevrimi sağlanarak ısı enerjisi elde edilir.
 
Genel Enerji Dönüşümünde:
Birincil Enerji (Doğalgaz, petrol vb.) → Isı Enerjisi dönüşümünde, örnek bir %97 verimli Yoğuşmalı Kazan/Kombi için 100 kcal doğalgaz enerjisi ile 97 kcal ısı enerjisi elde edilir:
 
 
Birincil Enerji Elektrik → Isı enerjisi dönüşümünde ise, örnek olarak COP değeri 4,5 olan toprak kaynaklı ısı pompası ile 149 kcal ısı enerjisi elde edilebilir:
 
 
Birincil Enerji → Isı enerjisi dönüşümünde ise, örnek olarak COP değeri 1,6  olan gaz yakıtlı toprak kaynaklı ısı pompası için 160 kcal ısı enerjisi elde edilebilir:
 
 
 

 

Toprak Isı Sistemleri Tic.Ltd. Şti. Copyright 2009